Opublikowany przez: monika.g 2016-12-19 16:30:01
Autor zdjęcia/źródło: ©belchonock/pl.123rf.com
Żeby rodzic mógł otrzymać akt urodzenia dziecka, najpierw musi je jednak zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dopiero wtedy otrzyma dokument uprawniający go do wszystkich świadczeń przysługujących po poronieniu. Akt urodzenia dziecka wystawiany jest na podstawie karty martwego urodzenia, nadesłanej przez szpital lub dostarczonej przez samych rodziców. Szpital na przekazanie karty do USC ma 1 dzień od momentu jej wypełnienia, rodzice 3 dni.
Jeśli nie znają jej ani rodzice, ani nie ustali jej lekarz (co może się zdarzyć w przypadku ciąży poniżej 16 tygodnia), szpital może odmówić przekazania karty martwego urodzenia do USC. Najczęściej rodzice otrzymują wtedy samą kartę zgonu i mogą wtedy jedynie pochować dziecko. Inne świadczenia, takie jak np. zasiłek pogrzebowy czy urlop macierzyński nie będą już im przysługiwały. W takim przypadku rodzice muszą ustalić płeć dziecka na własną rękę.
Szpital ma obowiązek wydać tkanki dziecka, wszystkim rodzicom, którzy pragną ustalić jego płeć. Najczęściej próbki znajdują się w tzw. bloczkach parafinowych lub w soli fizjologicznej. Rodzice mogą je wypożyczyć, a następnie zgłosić się do wybranego laboratorium genetycznego i w nim zlecić badanie płci po poronieniu – na własny koszt, ponieważ nie jest ono refundowane przez NFZ. Mając w ręku wynik testu, rodzice mogą ponownie zwrócić się do szpitala z prośbą o wydanie karty potrzebnej do rejestracji ich dziecka.
Jego wysokość jest stała i wynosi obecnie 4 000 zł. Taki zasiłek wypłaca ZUS w przeciągu 30 dni od chwili, w której rodzicom przyznano do niego prawo. Osobami wnioskującymi o zasiłek mogą być zarówno rodzice, jak i inni bliscy członkowie rodziny, np. dziadkowie. Ważne jednak, aby byli oni objęci ubezpieczeniem rentowym lub emerytalnym. Kwota, o którą mogą ubiegać się pozostali krewni dziecka będzie wynosiła jednak tyle, ile rzeczywiście kosztował pogrzeb. Do wniosku o zasiłek rodzice zobowiązani są dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka oraz oryginały faktów i rachunków związanych z kosztami pogrzebu.
Tyle że jest on krótszy, trwa 56 dni, czyli 8 tygodni. Takiego urlopu kobiecie po poronieniu udziela pracodawca na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka. Niestety wiele kobiet nie wie o takim 8 - tygodniowym urlopie macierzyńskim i gdy przytrafi im się nieszczęście w postaci poronienia, idą tylko na krótkie zwolnienie lekarskie. W trakcie trwania urlopu kobiety po poronieniu mogą otrzymywać również zasiłek macierzyński, stanowiący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość zasiłku ustalana jest na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy.
To również badania pozwalające ustalić przyczynę utraty ciąży. Większość poronień to bowiem nic innego jak efekt błędów, które wkradły się do kodu genetycznego dziecka. Powstają one niezależnie od woli rodziców i ich przyszłego potomka. Dlatego w przypadku poronienia nie można mówić o czyjeś winie, a jedynie o nieszczęśliwym zbiegu okoliczności. Badania genetyczne są bardzo ważne, ponieważ pomagają określić szansę danej pary na posiadanie zdrowego dziecka. Ich wykonanie może mieć więc kluczowe znaczenie dla osób, które chciałyby za jakiś znów postarać się o potomka.
Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.